Działalność człowieka na nowo ukształtowała glob i jego przyrodę, wprowadzając zmiany, które pogarszają zarówno zdrowie planety, jak i, w konsekwencji, zdrowie i dobrobyt człowieka. Poprzez irracjonalne i nieograniczone przekształcanie ziemi w system produkcyjny (czy to poprzez rolnictwo, czy jakikolwiek inny sektor - przemysł, mieszkalnictwo itp.) oraz ignorowanie synergicznego wpływu różnorodnych działań ludzkich na przestrzeni dziesięcioleci, w końcu przekraczamy granice planetarne - warunki wyznaczające granice naszego istnienia na ziemi.
Kluczem do utrzymania granic na wystarczająco wysokim poziomie jest dobry stan globalnych ekosystemów, czego najlepszym wskaźnikiem jest bioróżnorodność. Różnorodność biologiczna działa jak ubezpieczenie na życie, podtrzymując krytyczne funkcje przyrody, od których jesteśmy całkowicie zależni: zapylanie, tworzenie gleby, usuwanie zanieczyszczeń, produkcję O2 i wiele innych. Te funkcje, znane jako usługi ekosystemów, są silnie uzależnione od systemu zarządzania zasobami. Im intensywniej z nich korzystamy, czemu często towarzyszy zagrabianie i przekształcanie gruntów, tym mniej korzyści może dostarczyć natura, choć często, krótkotrwale, możemy zwiększyć podaż wybranych korzyści (np. zwiększamy produkcję z ha kosztem żyzności i żywotności gleby, zachowania terenów podmokłych czy dobrej jakości wód). Nasze przetrwanie zależy od zdolności do odtworzenia i ochrony ekosystemów w skali, która zapewnia niższą, ale stabilną i długoterminową produkcję dóbr i korzyści z przyrody. Wymaga to mapowania i oceny usług ekosystemów oraz zdefiniowania obszarów krytycznych dla polityki i zarządzania.
»POBIERZ PREZENTACJĘ W PDF«
Poszanowanie usług ekosystemów umożliwia wielofunkcyjne wykorzystanie ziemi oraz sprawiedliwy podział planety między ludzi i przyrodę, co jest jedynym sposobem gwarantującym przetrwanie i dobrostan obu